Liczenie emisji CO2 jak kalorii.

Jak byłam nastolatką to ja i moje koleżanki byłyśmy szalone na punkcie kalorii. „Ile już dzisiaj zjadłaś?”, „Ja dzisiaj jem tylko jogurt naturalny i sałatę.” Nie wiem czy dlatego, że nie miałyśmy za bardzo z czego schudnąć, czy po prostu liczenie kalorii nie działało, ale ta moda na liczenie kalorii była okropnie denerwująca – przynajmniej dla mnie.

Idąc tą analogią pomyślałam: Czy tak samo będzie z liczeniem emisji CO2? Z jednej strony cieszy mnie możliwość budowania świadomości ludzi o tym, jaki mają wpływ na środowisko. Martwi mnie natomiast, że jeśli będzie jak z liczeniem kalorii to efekt może być taki, że dalej będziemy jeść pączki, tyle tylko, że będziemy wiedzieli ile miały kalorii.

W biznesie widać już wyraźny trend. Jakie rozwiązania proponują firmy?

Thred Up

W branży odzieżowej z inicjatywą wyszła marka ThredUp, czyli internetowy sklep z używanymi ubraniami. Dzięki kalkulatorowi stworzonemu przez niezależną agencję Green Story Inc. można zobaczyć jak Twoje wybory ubraniowe wpływają na emisję CO2. Co ciekawe, wynik jest obliczany na podstawie nie tylko tego, w jaki sposób kupujesz ubrania, ale też jak je pierzesz. Warto sprawdzić swój wynik!

Photo by Amanda Vick on Unsplash

Doconomy, Tomorrow Bank i Nordea w Finlandii

W bankowości powstaje coraz to więcej usług, które oprócz kontrolowania finansów pozwalają na analizę śladu węglowego. Powstają przede wszystkim start-upy, np. Doconomy. Jednym z produktów tego start-upu jest karta kredytowa, której limitem może być określona wartość CO2. Po dokonaniu zakupów na określoną wartość CO2 karta zostanie zablokowana! To ciekawe rozwiązanie w szczególności dla osób, dla których może pieniądze nie stanowią już bariery w dokonywaniu kolejnych zakupów albo trudno im znaleźć odpowiedni argument do oszczędzania.

Estymacja śladu węglowego jest dokonywana na podstawie indeksu Alanda, który bierze pod uwagę typ zakupu np. zakupy spożywcze mają określony mnożnik emisji CO2, przez co aplikacja jest w stanie mniej więcej oszacować na jaką wartość CO2 dokonaliśmy zakupów. Inny mnożnik będą miały zakupy ubraniowe itd.

Wiedeń

Rada Miasta w Wiedniu motywuje mieszkańców do wybierania innych środków transportu niż samochód poprzez liczenie o ile mniej CO2 wyemitowali. Zebrane punkty można wymienić na bilet wstępu do muzeum.

Aplikacja będzie działać w fazie pilotażowej przez 6 miesięcy od 26 lutego 2020.

Photo by daniel plan on Unsplash

Czy jesteś gotowy/a na liczenie CO2? Jak myślisz, jak wpłynie to biznes, nasze życie i klimat?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %sStrona internetowa WordPress.com.