O mnie

Zuzanna Mazurek

Promuję zrównoważony rozwój w biznesie.

Cześć,

Opowiem Ci troszkę o sobie i o misji zero.

Dlaczego stworzyłam misję zero?

Misję Zero stworzyłam właśnie dla takich ludzi jak ja, czyli takich, którzy interesują się szeroko pojętym biznesem. Cenią sobie przedsiębiorczość i wierzą w postęp technologiczny. Jednak w tym całym biegu po więcej zapomnieli o Matce Ziemi i o tym, że nie jesteśmy tym, co posiadamy.

Przez wiele lat skupiałam na karmieniu potrzeby posiadania. Brak sensu w życiu zapełniałam zakupami, a pewność siebie budowałam konsumując wszystkie zarobione pieniądze. Dzięki anty-słomkowej propagandzie (to był chyba rok 2017) pojawiła się w mojej głowie bardzo ciekawa myśl „plastik jest fuj

To dzięki tej myśli zaczęłam kwestionować otaczające mnie wartości, konsumpcjonizm i moje zachowanie. To było dla mnie przełomowe, przede wszystkim światopoglądowo. Do tamtej pory uważałam, że to, czego nauczyłam się na ekonomicznej uczelni jest święte. Byłam przekonana, że wytwarzanie produktów najtaniej jak się da to okaz przedsiębiorczości. Wierzyłam w wolny handel i kapitalizm. O planecie nawet nie myślałam.

Czym zajmuję się na co dzień?

Pracuję w start-upie z branży opakowaniowej. Zajmuję się Product Managementem i jestem nieoficjalnym ambasadorem zrównoważonego rozwoju w firmie. Nazywam siebie Eko Zmieniaczem i z wielką dumą na każdym spotkaniu biznesowym dorzucam kilka zdań o wpływie danego projektu na gospodarkę leśną, emisję CO2 czy zrównoważony rozwój.

Poza pracą etatową, piszę bloga misjazero.pl, moderuję grupę na LinkedIn – Eko Zmieniacze, prowadzę wiele szkoleń i warsztatów. Pracuję nad kilkoma projektami ekologicznymi, które już niebawem ujrzą światło dzienne.

Skąd czerpię inspiracje do ekologicznych zmian w biznesie?

Przede wszystkim z planetocentrycznych metod projektowania usług i produktów. Można powiedzieć, że jest to w kontrze do popularnego dzisiaj klientocentrycznego projektowania, które rządzi dzisiaj światem biznesowym. Ja z sukcesem łączę oba te nurty i wykorzystuję Circular Design, Planet Centric Design, System Design i Design Thinking na co dzień w pracy. Prowadzę też szkolenia ze wszystkich tych metod.

Wiele moich aktualnych pomysłów bazuje na zebranych przeze mnie doświadczeniach zawodowych, które zdobywałam pracując w agencji Direct People specjalizującej się w projektowaniu innowacyjnych rozwiązań dla biznesu z wykorzystaniem Design Thinking i Circular Design, oraz jako Innovation Designer w Santander Bank Polska, gdzie zajmowałam się zrównoważonymi innowacjami w finansach.

Jestem absolwentką kierunku „Entrepreneurship and Innovation” na Uniwersytecie w Amsterdamie. Uczestniczyłam też w programach kształtujących kompetencje liderów zrównoważonego rozwoju: Shapers of the Future (2018) i Future Food Ventures Summer School (2020).

Obserwuję też aktualne trendy w zrównoważonym rozwoju i sygnały nadchodzących zmian.

Z radością dzielę się z Wami moimi przemyśleniami, pomysłami i zbieraną przez lata wiedzą. Na moim blogu znajdziecie informacje o:

 • zrównoważonym projektowaniu w biznesie (Design Thinking, Circular Design, Systemic Design),
 • gospodarce obiegu zamkniętego,
 • ekologicznych opakowaniach,
 • ekologicznych modelach biznesowych.
 • zmianach systemowych, które determinują przyszłość biznesu,
 • ekologicznych zmianach w różnych branżach np. w branży odzieżowej, spożywczej.

Często też piszę o tematach bardziej lifestylowych, np. o:

 • zero waste,
 • diecie dla planety #weganizm #wegetarianizm,
 • zmniejszaniu śladu środowiskowego,
 • oszczędzaniu wody,
 • do it yourself – DIY,
 • etycznej i ekologicznej modzie,
 • minimalizmie,
 • intencjonalnym życiu.

Cieszę się, że interesuję Cię to, co tworzę. Liczę na Twoje komentarze i możliwość rozmowy z Tobą.