o odpadach

Palenie zabija.

Bierzesz głęboki wdech, zaciągasz się. Chwilę potem ulatnia się z Twoich ust gęsty, włóknisty dym, a Ty czujesz ulgę. Jakby ktoś zdjął z Ciebie ciężar. Znam to uczucie, sama kiedyś paliłam. Cały zabieg trwa jakieś 2 minuty, bo szybko dochodzisz do wniosku, że jednak się spieszysz. Kurtuazyjnie rozglądasz się za śmietnikiem. Nie ma? Jest, ale daleko. Rzucasz na ziemię peta, może przygasisz go podeszwą (o ile nie masz nowych butów) i pędzisz na kolejne spotkanie, autobus czy po prostu przed siebie.

Jakie niesie to za sobą konsekwencje?

I nie mam na myśli tego, że ktoś pali papierosy, tylko to co robi z odpadkiem po wypalonym tytoniu. Na świecie około 4,5 tryliona ( trylion to … 1 000 000 000 000 000 000 = 1018) petów jest wyrzucanych na ziemię rocznie – podaje BBC. Jak się okazuje, niedopałki są większym problemem z perspektywy naszej planety niż plastikowe słomki.

W skrócie o petach jako odpadzie:

  • toksyczne – filtr w niedopałku służy do ochrony człowieka przed substancjami smolistymi, co oznacza, że filtr kumuluje je w sobie. Jeden niedopałek jest w stanie zatruć nawet 1 litr wody,
  • plastikowe – filtr jest zrobiony z octanu celulozy, czyli polimeru, który rozkłada się nawet 10 lat. Często rozpada się w mniejsze cząsteczki zwane mikroplastikiem. Taki mikroplastik jest niewidoczny gołym okiem i może znajdować się w wodzie. Warto tutaj wrócić do punktu pierwszego, czyli toksyczności petów,
  • mogą być pomylone z pożywieniem przez zwierzęta – jako właścicielka szczeniaczka całkowicie potwierdzam tą informację, tak jak poprzednio odsyłam do punktu numer jeden w kwestii wyobrażenia sobie konsekwencji spożycia takiego niedopałka przez domowego pupila lub rybkę pływającą za planktonem w oceanie.

I co na to producenci?

W idealnym świecie to producent papierosów powinien zadbać o to, żeby jego produkt miał jak najmniejszy wpływ na nasze środowisko. Większość dużych spółek ma całe zespoły zajmujące się zagadnieniami CSR (Corporate Social Responsibility). Czy producenci papierosów stanęli na wysokości zadania?

British American Tabacco

Po wejściu na globalną stronę firmy pierwszy odnośnik w menu na górze to link do części poświęconej zrównoważonemu rozwojowi (ang. sustainability). BAT działa głównie w zakresie redukcji szkodliwości, zrównoważonego rolnictwa i zrównoważonego rozwoju korporacji…. a co z niedopałkami? Wygląda na to, że BAT ma tyle odpowiedzialności za szkody, że na niedopałki nie ma już sił.

Na stronie internetowej nie znalazłam informacji o działaniach na rzecz niedopałków, ale za to w raporcie CSR na stronie 34. jest kilka przydatnych informacji. Mianowicie, BAT zdaje sobie sprawę z rosnącej obawy związanej z petami i szuka rozwiązania. Na ten moment wspiera tylko akcje sprzątania oraz dostarcza pojemniki na niedopałki na różnego rodzaju eventy i do miast.

Philip Morris International

Podobnie jak w BTA na stronie głównej w menu mamy zakładkę „Sustainability”. W raporcie CSR za rok 2018 znajdziemy informację, że są planowane na 2019 wzmożone działania na rzecz minimalizowania niedopałków. Niestety, producent nie podaje jakie..

Na stronie można też zapoznać się z artykułem, w którym PHI przerzuca odpowiedzialność za śmieci na konsumenta:

„Smokers should avoid littering and should dispose of their cigarette butts responsibly. PMI can play an important role in changing behaviors and encouraging consumers to dispose of their cigarette butts responsibly through information campaigns and distribution of portable ashtrays.” (link do artykułu)

Co możemy zrobić?

Biorąc pod uwagę niskie zaangażowanie producentów papierosów w posprzątanie swojego bałaganu, oto moja lista kilku rad jak przeciwdziałać powstawaniu tego odpadu (dla palaczy i nie tylko)

  1. Zanim zapalisz wybierz kosz, do którego skierujesz swój niedopałek.
  2. Nie pal w pośpiechu, zrób sobie prawdziwą przerwę na papierosa. W trakcie palenia wybierz kosz na swojego peta.
  3. Jeśli organizujesz przyjęcie zapewnij swoim gościom popielniczkę!
  4. Jeśli zauważysz, że ktoś wyrzuca swój niedopałek na ziemię zwróć mu uprzejmie uwagę podkreślając, że takich niedopałków nasza planeta przyjmuje 4,5 tryliona rocznie i to jest bardzo toksyczne.
  5. Przestań palić lub zastanów się nad alternatywą dla palenia tradycyjnych papierosów.
  6. W wolnym czasie załóż rękawiczki i posprzątaj niedopałki na swoim osiedlu, w pobliskim parku lub na plaży.

Photo by Philippe Goulet on Unsplash

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s